Jazz Trombones

Composition Contest Winners

2016-2017_honorees_final.pdf (112.3 KB)

 

ILLINOIS MUSIC EDUCATION ASSOCIATION

2016-2017 Student Composition Contest

Contest Honorees

 

Arranging

1st PlaceTheme from E.T. (Extra-Terrestrial) by Landon Wink, Beardstown High School (Patrick Steadman)

2nd PlaceDark Lusterby Jake Marshall, Carl Sandburg High School (Brian Hillhouse)

3rd PlaceBee Bopby Samuel Perlman, Highland Park High School (Joshua Chodoroff)

 
 

Avant Garde/Electronic

1st Placefading colorsby Jack Hamill, New Trier High School (Nathan Landes)

2nd PlaceThe Third Heightby Kirsten Mazurkiewicz, Lake Zurich High School (Nathan Sackschewsky)

3rd PlaceReverie by John Engstrom, St. Charles North High School (John Wojckchowski)

 

 

Commercial/Popular

1st PlaceCloser by Stephanie Chow, University High School (Jason Landes)

2nd PlaceWaiting for Devotionby Melanie McGrath, Lake Zurich High School (Nick Juknelis)

3rd PlaceNothingby Ellie Banke, Downers Grove North High School (Beth O'Riordan)

 

 

Instrumental - Large Ensemble

1st PlaceOblivionby Dominik Topal, Granite City High School (Wyatt Roberds)

2nd PlaceOverture in Ebby Benjamin Hoppe, Glenbard West High School (Jonathan Walsh)

3rd PlaceOverture: Seventh Day of Restby Kenneth Kim, Deerfield High School (Daniel Brame)

 

 

Instrumental - Solo to Chamber Ensemble

1st PlaceWith Each Fleeting Moment Comes Another by Jack Hamill, New Trier High School (Nathan Landes)

2nd PlaceTrio for 2 Violins and Cello by Jack Sundstrom, Glenbrook South High School (Kristin Meyer)

3rd PlaceCascadeby Juliana Tichota, Niles North High School (Mike Moehlmann)

Honorable MentionScherzo in G Majorby Isabella Spinelli, Illinois Math and Science Academy (Mary Beth McCarthy)

Honorable MentionAnachronism by Benjamin Reike, Neuqua Valley High School (Greg Schwaegler)

 
 

Jazz Improvisation

1st PlaceCherokeeby Charlie Reichert Powell, Oak Park & River Forest High School (Sarah Roodhouse)

2nd PlaceMy One and Only Love by Stephanie Chow, University High School (Jason Landes)

3rd PlaceSing a Song of a Songby Samuel Perlman, Highland Park High School (Joshua Chodoroff)

 
 

Jazz Instrumental or Vocal Ensemble

1st PlaceSteppin’ Offby Preston Rice, Taylorville High School (Chris Gunn)

2nd PlaceOne Dollar Dreamsby Eli Weiskirch, Deerfield High School (Daniel Brame)

3rd PlaceEntracteby Noam Jacobs, Evanston Township High School (Matt Bufis)

Honorable MentionThreesby Samuel Perlman, Highland Park High School (Joshua Chodoroff)

 
 

Keyboard Solo

1st PlaceTwo Ragsby Wesley Dziedzic, Maine South High School (David Hutter)

2nd PlaceElation by Liam Dietrich, Highland Park High School (Remington Clark)

3rd PlaceReaction to Haydn’s Sonata in A Majorby Jack Hamill, New Trier High School (Nathan Landes)

Honorable MentionBlue Aster by Isabella Spinelli, Illinois Math and Science Academy (Mary Beth McCarthy)

 
 

Remix

1st PlaceBrighter Day Remixby Ian Awoyade, Oswego East High School (Stevan Rexroat)

2nd PlaceBrighter Day Remix by Charlie Reichert Powell, Oak Park & River Forest High School (Sarah Roodhouse)

3rd PlaceBrighter Day Remix by Ben Nesbit, Oak Park & River Forest High School (Sarah Roodhouse)

Honorable MentionBrighter Day Remix by Fredrick McClure, Carl Sandburg High School (Brian Hillhouse)

 
 

Vocal Ensemble

1st PlaceThe Raindrops Waltz On by Alyssa Consolo, Marian Central Catholic High School (Tom Rome)

2nd PlaceThe Wild Swans at Coole by Jack Hamill, New Trier High School (Nathan Landes)

3rd PlaceOrange by Grace Zieman, Downers Grove South High School (Joy Belt-Roselieb)

 

 

Middle School - Remix

1st PlaceBrighter Day Remix by Abigail Janeczek, Oak Prairie Junior High School (William Rank)

2nd PlaceBrighter Day Remixby Deni Gonzalez-Reyes, Oak Prairie Junior High School (William Rank)

3rd PlaceBrighter Day Remixby Ethan Cala, Oak Prairie Junior High School (William Rank)

 
 
 

Middle School - Solo Instrument

1st PlaceMystic Journey by Abigail Cabrera, Meridian Middle School (Allison Rakickas)

2nd PlaceMidnight Drive to Freedomby Karina Warfel, St. John’s Lutheran School (Rachel Warfel)

3rd PlaceFantasy in C#Minor, Op. 1by Keshav Gandhi, University Laboratory High School (Rick Murphy)

 
 

Middle School - Instrumental Ensemble

1st PlaceSam's Hawaiian Vacationby Tori Collins, Carl Sandburg Middle School (Robert Pittman)

2nd PlaceDanse Marimbaby Gabriel Schetter, McCracken Middle School (Chip De Stefano)

3rd PlaceHickory Dockby Emily Navarette, Carl Sandburg Middle School (Robert Pittman)

 

 
District 1 District 2 District 3 District 4 District 5 District 6 District 7 District 8 District 9